IMG_8379.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Tato stránka je věnována mému cestování po zámcích, hradech, rozhlednách a věžích, jeskyních a podzemí, které se nacházejí na našem území i v zahraničí.

ČECHY

SLOVENSKO

POLSKO

SAKRÁLNÍ PAMÁTKY

SAKRÁLNÍ PAMÁTKY

Sakrální památky dotvářejí již od středověku tvář českých sídel. V období před druhou světovou válkou bylo možno prakticky v každé obci nalézt kostel či kapli a česká krajina byla ozdobena pravděpodobně nehustější sítí kapliček, křížů, soch světců či božích muk v celé Evropě. Síť kostelů byla koncipována tak, aby stály v docházkové vzdálenosti ze všech obydlených míst, kapličky, kříže či boží muka vznikaly i podél cest mezi obcemi či na přístupových cestách k poutním místům.

Zásadní zlom v nazírání na sakrální památky, které na našem území vznikaly od 10. století až do 2. světové války, přinesl únor 1948. V očích nového režimu představovaly kostely, kapličky, kříže či sochy svatých ztělesnění náboženského tmářství, jež bylo třeba vykořenit. Pro tento primitivní ateistický přístup bylo vyvrácení kříže, ničení kaple, či chátrání kostela drobným vítězstvím v dlouhém boji. Postupná devastace sakrálních památek či v lepším případě nezájem o ně trval dlouhých 40 let. Pád komunismu zachytil českou krajinu ochuzenou o tisíce památek, z mnoha set dalších zbyla torza či se nacházely v havarijním stavu. Listopad 1989 znamenal konec likvidace dalších sakrálních památek a zároveň se pomalu rozběhla jejich obnova.
TOPlist
logo_wander-book.png
logo.gif
rajem-rozhlednovym.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one