IMG_8379.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Tato stránka je věnována mému cestování po zámcích, hradech, rozhlednách a věžích, jeskyních a podzemí, které se nacházejí na našem území i v zahraničí.

ČECHY

SLOVENSKO

POLSKO

Kaple sv. Cyrila a Metoděje dostavěná roku 1898 je dominanta dotvářející siluetu hory Radhošť. Spolu s nedalekou sochou pohanského boha Radegasta dnes symbolizuje náboženský vývoj smýšlení tohoto kraje. Podle pověsti stál na tomto místě již za misijních dob patronů této kaple - tj. již v 9. století z jejich iniciativy prvý kříž. Prokazatelný je však až dřevěný kříž z roku 1735, který se stal základem pro konání prvých poutí. Nynější kamenný kříž před vchodem do kaple s nově pozlacenou sochou ukřižovaného Krista pochází z roku 1808. 

V roce 1862 u příležitosti blížícího se milénia příchodu soluňských bratří na Moravu uspořádaly radnice měst Rožnova a Frenštátu na vrcholu Radhoště velkou národní slavnost, které se účastnilo okolo 15 000 poutníků. Při ní byla vyhlášena sbírka na postavení soch Cyrila a Metoděje. Její výtěžek byl později doplňován dalšími sbírkami, o kterých bylo nakonec rozhodnuto, že budou použity na stavbu kaple. 

Projekt navrhl kroměřížský architekt Skibiňský. Symbolickým prvkem jednolodní stavby se stala kupole připomínající byzantský původ patronů. Stavba, na kterou bylo nakonec celonárodními sbírkami získáno okolo 20 000 zl., započala v r. 1896 a dokončena byla o dva roky později. V roce 1926 pak byla dále upravena. Celá stavba byla obložena šindely a nad vchodem byla vztyčená dvoustupňová jehlancová věž. 

V interiéru se můžeme setkat především s obrazem Madony ve valašském kroji, odtud také nazývané Valašské Madony, od malíře Adolfa Liebschera. Zájem jistě vzbudí také vitráže oken, z nichž čtyři představují výjevy ze života Cyrila a Metoděje a zbylé čtyři české světce - sv. Václava, sv. Ludmilu, sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežku. 

5. července 1931 bylo u příležitosti velké pouti čítající okolo 30 000 poutníků z celé Československé republiky instalováno za kaplí sousoší obou věrozvěstů. Daroval je, spolu se sochou boha Radegasta umístěnou o něco dál na hřebeni, frenštátský rodák, v té době však žijící a umělecky tvořící v americkém Chicagu, Albín Polášek. 
FOTOGALERIE
VSTUPNÉ
   
 KAPLE  ZDARMA
OTEVÍRACÍ DOBA
   PONDĚLÍ - NEDĚLE
 ČERVENEC  09.00 - 14.00
 SRPEN  09.00 - 14.00
 ZÁŘÍ  09.00 - 14.00
WEB STRÁNKA
GPS
N 49° 29' 24.72"
E 18° 13' 26.76"
NÁVŠTĚVA
14. SRPNA 2011
TOPlist
logo_wander-book.png
logo.gif
rajem-rozhlednovym.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one