IMG_8379.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Tato stránka je věnována mému cestování po zámcích, hradech, rozhlednách a věžích, jeskyních a podzemí, které se nacházejí na našem území i v zahraničí.

ČECHY

SLOVENSKO

POLSKO

DVŮR KRÁLOVÉ

ZOO Dvůr Králové má více než 60letou historii. Během této doby se změnila z původního malého zookoutku v jednu z největších zoologických zahrad v Česku a jednoho z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat ve světě.

Královédvorská zoologická zahrada vznikla na území původního soukromého parku s kopií renesančního zámku v blízkosti Vídně, kterou nechal v roce 1905 postavit továrník Richard Neumann. Po znárodnění textilního průmyslu v roce 1945 vzniklo ve vile městské Vlastivědné muzeum, jehož součástí se postupně staly klece s evropskými zvířaty - základ budoucí zoo.

Zoologická zahrada byla oficiálně otevřena pro veřejnost dne 9. května 1946 na ploše pouhých 6,5 ha. Prvním správcem zoo a zároveň kustodem muzea byl v letech 1946-1953 Josef Fabián. Především v prvních desetiletích byly jednotlivé klece a výběhy stavěny svépomocí. Mezi nejvýznamnější patří adaptace původního palmového skleníku na Tropický pavilon s opicemi, ptáky a prvním královédvorským lvem nazývaným Rémus.

50. a 60. léta: Zoo se modernizuje
K významnému rozvoji zahrady došlo za Františka Císařovského (ředitelem 1956-1965). I když řada akcí byla stále prováděna svépomocí, vznikly první moderní velké pavilony (terárium, výběh ledních medvědů, pavilony šelem, pavilon pro slona aj.). Celková plocha zoo se zvětšila na 28 ha a kolekce zvířat byla rozšířena o řadu vzácných a exotických druhů. Zároveň vzrůstala i návštěvnost, která dosáhla téměř 250 tisíc osob ročně a výrazně se zvýšilo postavení ZOO Dvůr Králové mezi ostatními československými zahradami.

Africké expedice
Dalším mezníkem byla 70. léta, kdy zoo zorganizovala osm expedic do různých zemí Afriky a dovezla kolem 2 tisíc zvířat. Specializaci zahrady na africkou faunu prosadil Ing. Josef Vágner, CSc. (ředitel 1965-1983). Dovezená zvířata (především kopytníci, ale i šelmy, opice a plazi) dala základ unikátním chovům, které ze zahrady činí jedinečnou genobanku afrických kopytníků na evropském kontinentě.

Co se dá stihnout za tři roky
Významným modernizátorem a realizátorem nových expozičních trendů v zahradě byl Ing. Jiří Svoboda (ředitel 1984-6), který zahájil výstavbu expozic a výběhů imitujících přirozené prostředí, zrušil v celé zoo zábradlí a zahájil zakrývání budov a plotů palisádami a vegetací. Zahájil také výstavbu řady objektů, bez nichž by nemohlo později dojít k otevření Afrického safari pro veřejnost. To bylo poprvé představeno návštěvníkům MVDr. Pavlem Sukem (ředitel 1988-1990) 8. května 1989.

RNDr. Dana Holečková
Pod vedením ředitelky RNDr. Dany Holečkové dosáhla královédvorská zoo výjimečných světových úspěchů v chovu nosorožců, žiraf, zeber, buvolů a řady druhů antilop. Počtem držených zvířat je největší zoo u nás a je jednou z nejznámějších i nejslavnějších českých zoologických zahrad. Zároveň je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a patří mezi nejkrásnější zoo Evropy i světa. Jako jediná v Česku nabízí v létě (od května až do konce září) Africké safari, v němž návštěvníci projíždějí vlastními vozy nebo ve speciálně upravených safaribusech mezi volně vypuštěnými zvířaty - kopytníky a ptáky.

Současnost
V současnosti vede zoo MVDr. Přemysl Rabas.
FOTOGALERIE
VSTUPNÉ
2015  PLNÉ  DĚTI 4-15.LET  DĚTI 2-4.LET  RODINNÉ  PES
 ZOO  195,-Kč  150,-Kč  50,-Kč  660,-Kč  100,-Kč
   PLNÉ
 SAFARI VLASTNÍ AUTO  195,-Kč
 AFRIKA TRUCK  60,-Kč
 SAFARIBUS  30,-Kč
   PLNÉ  SNÍŽENÉ  PES, KOČKA, FRETKA
 VEČERNÍ PROCHÁZKA  95,-Kč  60,-Kč  50,-Kč
   CENA
 PERNAMENTKA NEPŘENOSNÁ DOSPĚLÁ  590,-Kč
 PERNAMENTKA NEPŘENOSNÁ DĚTSKÁ  450,-Kčš
 PERNAMENTKA PŘENOSNÁ DOSPĚLÁ/DĚTSKÁ  3200,-Kč/2500,-Kč
OTEVÍRACÍ DOBA
   PONDĚLÍ - NEDĚLE, SVÁTEK
 LETNÍ SEZÓNA  9.00 - 18.00
WEB STRÁNKA
GPS
N 50° 26' 03.05"
E 15° 47' 59.84"
NÁVŠTĚVA
POBYT 17. - 20. SRPNA 2008
POBYT 15. - 18. SRPNA 2010
TOPlist
logo_wander-book.png
logo.gif
rajem-rozhlednovym.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one