IMG_8379.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Tato stránka je věnována mému cestování po zámcích, hradech, rozhlednách a věžích, jeskyních a podzemí, které se nacházejí na našem území i v zahraničí.

ČECHY

SLOVENSKO

POLSKO

Historie 

hotel, v té době s nejkomfortnější vybavením byl vybudován jako součást stanice visuté lanovky Tatranská Lomnica - Skalnaté Pleso 
po 2.sv. válce pomáhal při uspořádání zejména lyžařských akcí 
1955 - se začala psát historie Velké ceny Slovenska, mezinárodních lyžařských závodů ve sjezdových disciplínách 
1956 - silná vichřice během závodů si vynutila zkrácení druhého kola slalomu, účastníci se museli ukrýt do hotelu Encián a Skalnaté chaty, následně za pomoci natažených horolezeckých lan a Horské služby byly postupně vypouštění do Tatranské Lomnice

Po 12 týdnech intenzivního pracovního nasazení se podařilo zrekonstruovat staré prostory kulturní památky budovy visuté lanovky WIESNER od architekta dr. Jurkoviče na Skalnatém plese. Budova je známá také jako Encián a nachází se ve výšce 1751 m nm. Zejména díky práci odchovance z dětských domovů a dobrovolníků z Tatranského okrášľovacieho spolku (TOS) v ní otevřou již 2.8.2013 nejvýše položenou galerii na Slovensku a ve střední Evropě. První výstava bude věnována 140.výročiu založení Uherského karpatského spolku a své obrazy tam vystaví akademický malíř Kamil Jurášek z Prešova. 
 
Vysoké Tatry mají další unikátní atrakci. Díky intenzivnímu pracovnímu nasazení se Tatranská okrášľovacieho spolku podařilo dodržet slib a připravit otevření nejvýše položené galerie na Slovensku a ve střední Evropě. Galerie Encián vznikla obnovou nevyužívaných prostor budovy Encián na Skalnatém Plese. 
 
Na záchraně jedinečných prostorů se podíleli odchovanci z dětských domovů, kteří v hořce odpracovali za 7 týdnů asi 380 hodin, dalšími 150 hodinami přispěly dobrovolníci z Tatranské dobrovolné služby. Celkově si oživení hořce vyžádalo 12 týdnů intenzivních prací. Do hořce bylo nutné vyvézt 3 tuny materiálu, opačným směrem putovalo 12 tun stavebního odpadu. Díky vstřícnosti různých firem se TOS podařilo zajistit velkou část stavebního materiálu a barev sponzorsky. 
 
 Encián postavili na břehu Skalnatého plesa podle plánů architekta Dušana Sama Jurkoviče v letech 1936-1937. Kdysi horní stanice visuté lanové dráhy z Tatranské Lomnice začala později sloužit i jako údolní stanice lanovky na Lomnický štít. Kromě technologického zázemí měla tato budova i restaurační a ubytovací část. Když v 70.letech postavili novou kabinkovou lanovku z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso se samostatnou budovou, hořce to neprospělo. V roce 2000 byla demontována i visutá lanová dráha z Tatranské Lomnice.

ZDROJ: http://www.vt.sk/cz/hory-a-dovolena/novinky/tatranska-legenda-oziva-galeria-encian/

FOTOGALERIE
OTEVÍRACÍ DOBA
  PONDĚLÍ - NEDĚLE, SVÁTEK
HOTEL ENCIAN CELOROČNĚ
VSTUPNÉ
  DOSPĚLÍ DĚTI, DŮCHODCI, ZTP
ROZHLEDNA 1€ ZDARMA
WEB STRÁNKA
GPS
N 49° 11´15" 
E 20°13´55" 
NÁVŠTĚVA
23. ČERVNA 2014
TOPlist
logo_wander-book.png
logo.gif
rajem-rozhlednovym.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one